"Nieoczywiste piękno Łodzi" spacer po Łodzi organizowany przez See Bloggers

Zgodnie z obietnicą przychodzę do Was z relacją tego, co działo się na See Bloggers. Z moich obserwacji i małego doświadczenia, zauważyłam, że takie wydarzenia poprzedza wycieczka zapoznawcza z możliwością odkrycia miasta lub jego atrakcji, w którym takowy festiwal się odbywa. Już kiedyś podczas Festiwalu Kobiet Internetu załapałam się na taką wycieczkę, którą wspaniale wspominam do tej pory, dlatego wiedziałam, że i tutaj muszę się dostać. Takie wycieczki są objęte zasadą "kto pierwszy" tak samo jak warsztaty podczas festiwalu, więc nie każdy się na nich pojawia. Ja akurat miałam dosyć luźny czas w dzień zapisów, dlatego wyczekiwałam i prawie na wszystko co chciałam udało mi się dostać. Muszę przyznać, że najciekawsze warsztaty i prelekcje zniknęły w kilka sekund, działo się! Było kilka wycieczek do wyboru, ja zapisałam się na "Nieoczywiste piękno Łodzi" spacer po Łodzi, jak w tytule dzisiejszego wpisu. Dzięki tej wycieczce mój festiwalowy weekend zaczął się już w piątek. O godzinie 15 spotkaliśmy się pod EC1 i tam rozpoczął się nasz spacer. Naszym przewodnikiem był Patryk z Instagrama @lodz_zwana_pozadaniem. Zabrał nas w naprawdę przepiękne miejsca, z resztą sami zobaczcie!

Muszę przyznać, że jako mieszkanka województwa łódzkiego bardzo często bywałam w Łodzi z przyjaciółmi, rodziną czy to ze szkołą. Choć duże miasta od zawsze mnie fascynowały, tak Łódź sama w sobie nigdy mnie jakoś do siebie nie przyciągała. Zwykle, aby gdzieś dojść, mijało się zaniedbane ulice i budynki. Czasem nawet w środku dnia bałam się gdzieś pójść, bo mijało się nieprzyjemnych ludzi. Patryk pokazał mi Łódź od tej piękniejszej strony, o której nie miałam pojęcia. 

Fotorelację zaczynam od ulicy Włókienniczej, która słynie z największej przemiany. Ta ulica była kiedyś uznawana za bardzo niebezpieczną. Ponoć nawet dostawcy nie wjeżdżali tu bezpośrednio, tylko podawali produkty przez innych ludzi. Obecnie w ogóle tego nie widać, ulica jak i budynki prezentują się fantastycznie. Dostaliśmy nawet możliwość wejścia do jednej z kamienic i wow! Jaka była piękna od środka! Marmur, witraże, przepięknie zdobione sufity... może zdjęcia tak tego nie oddają, ale ja byłam zachwycona. Niepozorna kamienica wyglądała w środku jak pałac!


Tutaj jako ciekawostka został zachowany element jak to się prezentowało przed renowacją, bo kamienica została odświeżona. Witać, że wcześniej ręcznie malowanych zdobień było więcej. Można sobie tylko wyobrazić jak wyglądało to w tamtych czasach. Ja osobiście uwielbiam takie sufity, teraz już mało się przywiązuje uwagi do takich szczegółów, 


Kolejnym przystankiem i jak dla mnie miejscem obowiązkowym do zobaczenia w Łodzi jest Pasaż Róży, czyli niesamowicie ozdobione budynki drobnymi kawałkami luster. Zostały poprzyklejane tak, aby tworzyć kształt pąków róży, stąd ta nazwa. Pomysłodawczynią tego projektu jest Joanna Rajkowska. Ponoć gdy trafi się na odpowiednią godzinę, światło przepięknie odbija się rozświetlając cudownie cały pasaż. Uwielbiam takie artystyczne pomysły! Na pewno tam kiedyś wrócę. ;)


Kolejnymi punktami wycieczki był Plac Wolności oraz ulica Piotrkowska, na której skończyła się nasza wycieczka. Na Placu Wolności od razu zwrócił na mnie uwagę pomnik Tadeusza Kościuszki, który nosił koszulkę z Polską flagą, całkiem nietypowy widok! Pod nogami natomiast mogliśmy zobaczyć wykupione przez mieszkańców kostki z płytkami. Z okazji 600 urodzin Łodzi mieszkańcy mieli możliwość wylicytować swoją własną kostkę z podpisem. Było ich 600 sztuk i chyba najciekawszą z nich jest 404, którą nazwano "not found", czyli mały smaczek dla  komputerowych maniaków. :D Z ulicy Piotrkowskiej fotografowałam dla Was natomiast architekturę i wyjątkowy mural.


...i to tyle z dzisiejszych wspomnień. Mam nadzieję, że tak jak ja spojrzeliście dziś na Łódź z tej przyjemniejszej perspektywy. Jestem bardzo ciekawa co sądzicie na temat tego miasta i może też macie jakieś warte odwiedzenia miejsca właśnie w tym mieście? Koniecznie dajcie znać!

Komentarze

 1. Odpowiadając na Twoje pytania, to tak byłam na festiwalu. Mam nadzieję, że następnym razem uda się nam spotkać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nigdy nie byłam w Łodzi, więc dziękuję za ten piękny wirtualny spacer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach odwiedzić Łódź za jakiś czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe kadry, Dollka :) Nie mam za dużo do powiedzenia, bo nie znam tego miasta. Napiszę więc tylko, że fajnie, iż wreszcie wróciłaś na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem tu cały czas, po prostu do napisania wpisów poświęcam średnio kilka godzin, a ostatnio wchodzę max na 10 min. ;) <3

   Usuń
 5. Ah Lodz looks like a wonderful place to spend the day or a weekend or week. Thanks for sharing all of this with us : )

  Allie of
  www.allienyc.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Pani Kamilo, proszę obejrzeć film ,, Ziemia obiecana " . Proszę też pooglądać kroniki filmowe z okresu PRL przedstawiające przemysłową Łódź. Historia tego pięknego miasta jest niesamowita i fascynująca. Łódź to tragiczne fakty całkowitej dewastacji i grabieży niesamowitego , ogromnego majątku i potencjału przemysłowego które nastąpiły po 1990 roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi naprawdę interesująco, bardzo chętnie obejrzę ten film i przyjrzę się bliżej tej historii. :) Dziękuję za polecenie!

   Usuń
 7. Jestem w szoku, też nie znałam Łodzi od tej strony, choć tak naprawdę nie znam jej przecież prawie wcale. To tylko kolejny dowód na to, że dobrze jest zwiedzać miasto z przewodnikiem, można zobaczyć tyle pięknych miejsc.
  Dziękuję Ci za tę wycieczkę, bardzo przyjemnie się z Tobą wędrowało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, dobry przewodnik nawet z małych rzeczy zrobi coś wielkiego wyjątkową historią! :)

   Usuń
 8. Łódź to piękne miasto pełne mnóstwa urokliwych uliczek i zakątków :) Każdy zabytek skrywa w sobie jakąś historię i coś unikatowego, a po przeczytaniu tego wpisu mam jeszcze większą chęć odwiedzić to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczerze, to czuję niedosyt bo tak mnie wciągnęłaś w tę wędrówkę po różnych ciekawych miejscach Łodzi, że nagle...włączyła mi się jeszcze wyobraźnia a tu...koniec!
  Ogromna przemiana ale też świetnie zachowane dawne miejsca. Fragmenty pałacowe jak z ,,Ziemi obiecanej".
  Dzięki za tę podróż! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tylko tyle sama widziałam tego dnia, ale nie ukrywam, też czułam mały niedosyt, bo z pewnością Łódź kryje o wiele więcej choćby w tym obszarze. ;)

   Usuń
 10. Nigdy nie byłam w Łodzi (chyba tylko przejazdem, ale widziałam miasto przez szybę)
  Rzeczywiście, nie cieszy się ona zbyt dobrą opinią- wiele razy słyszałam że zbyt bezpiecznie to tam nie jest...
  Ale kamienica jest przepiękna :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wszędzie jest tak ładnie, ale widać, że Łódź zmienia się na lepsze. ;)

   Usuń
 11. Do Łodzi mnie ciągnie i w sumie wjeżdżając na autostradę mamy prostą drogę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam Cię serdecznie 🖐😊
  Bardzo ciekawe miejsca miałaś okazję zwiedzić w Łodzi. Piękne i malownicze miasto, i super, że podzieliłaś się tymi zdjęciami z nami.
  Pozdrawiam Cię serdecznie i cieplutko 🤗🥰💖

  OdpowiedzUsuń
 13. Totally love the photos of your travel to this city. Beautiful!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz i obserwację! ♥ Zawsze zaglądam do osób komentujących i również zostawiam coś po sobie. ;)

Nie wchodzę na blogi, które zostawiają spam bez słowa o poście.

Odpowiadam na Wasze komentarze, więc zachęcam do wspólnych dyskusji. 😉

Copyright © Dollka Blog